Rozhodli jste se, že chcete bydlet ve svém? Pokud plánujete, že si koupíte pozemek, otázka inženýrských sítí bude tématem číslo jedna. Má nebo nemá váš vybraný pozemek již hotové inženýrské sítě? Pokud nemá, výstavba inženýrských sítí bude na vás.
Voda, elektřina nebo plyn se do vašeho domu musí nějakým způsobem dostat, a k tomu slouží právě inženýrské sítě.
Pozemku, na jehož hranici jsou inženýrské sítě přivedeny, říkáme zasíťovaný.
Co zahrnují inženýrské sítě:
Než začnete stavět, budete potřebovat především elektřinu, proto si budete nejdříve žádat o elektrickou přípojku. Naštěstí je její zavedení i nejjednodušší.
V případě, že máte nezasíťovaný pozemek, musíte si ověřit kapacitu sítí a možnost přípojek u jednotlivých provozovatelů a na stavebním úřadě. Pozemek, který je určený k prodeji, by měl mít ve smlouvě napsané umístění všech podzemních sítí.
Jak již bylo zmíněno, připojení elektřiny je to nejjednodušší. Navštívíte kontaktní místo distributora a podáte žádost o připojení vašeho pozemku. Následně dostanete vyrozumění, kdy budete připojeni.
Co se týče kanalizační, vodovodní a plynové přípojky, zde také musíte navštívit provozovatele příslušné sítě, který vám dá informace o možnostech připojení. Přípojky je možné mít povoleny buď jako součástí projektové dokumentace domu, nebo samostatně. Pokud jsou do délky 50 metrů, stačí územní souhlas, pro ty delší je nutné stavební povolení.
I u inženýrských sítí musíte mít projektovou dokumentaci od autorizovaného odborníka. Po schvalovacím řízení na úřadech se můžete pustit do realizace. Některé práce, jako jsou výkopy si můžete udělat svépomocí, nebo si objednat firmu, která se zabývá výstavbou inženýrských sítí, ale na odborné práce jako je montáž zařízení, provozní zkoušky a podobně, je potřeba objednat odbornou firmu nebo provozovatele sítě.
Nebo chcete vědět více? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.